0zł

Kuidas valida?

Jalgratas on keskkonnasõbralik mootorita kaherattaline sõiduvahend. Mõnes riigis on ratas väga populaarne ja Eestis kiiresti populaarsust koguv sõiduvahend oma praktilisuse, ülekoormatud linnatänavatele sobivuse ja riigi toetuse tõttu. Jalgrattaga sõites teete üheaegselt sporti ja läbite vahemaid, veedate meeldivalt aega, naudite vaateid jne. Unistate vabal ajal silmale meeldivates paikades jalgrattaga sõitmisest, olete matkafänn või otsustasite tegelema hakata jalgrattaspordiga või kavatsete lihtsalt sõita sellega tööle ning säästa nii kütusekulusid või isegi aega ja samas kasutada keskkonnasõbralikku sõiduvahendit? Siis on kasulik kaaluda uue jalgratta ostu. Jalgratas on keskkonnasõbralik sõiduvahend, mille õigel valikul ei pea te enam kulutama palju raha selle hoolduseks ja remondiks.

Väga sageli on kliendid silmitsi probleemiga – kuidas ja millist jalgratast valida?

Anname põhilised näpunäited, mida tuleks jalgratta valimisel järgida:

Esiteks, mõelge, millisel eesmärgil, kus või millistel teedel kavatsete sõita jalgrattaga:

  • spordiks;

  • sõiduks linnaliikluses, liiklemiseks;

  • sõiduks metsas, kruusa-, liivakattega teedel;

  • turismiks;

  • vabaks ajaks.

Kui kõik on läbi mõeldud ja otsustatud, milleks ja millistel teedel ratast kasutada soovite, saate valida jalgrataste järgmiste põhitüüpide seast:

Spordijalgratas (triatloni-, treki-, maanteeratas jne). Need rattad on mõeldud sportlastele, tihti professionaalidele, ja nõuavad pidevat hooldust. Nende konstruktsioon on kohandatud konkreetsele spordialale, rattad peavad vastama rangetele tehnilistele nõuetele. Kuid igapäevaseks kasutamiseks või turismiks selline jalgratas ei sobi, sest selle istme asend ja kitsad rehvid ei ole selleks mõeldud.

Linnaratas(klassikalised või kokkuklapitavad, tavaliselt ühe, kolme või seitsme käiguga). Klassikaline raam, tavaliselt 28-tollised rattad, porilauad, pakiraam, kinnine ketikaitse, enamik mudeleid on tuledega. Linnarattaga sõita on väga mugav, lisaks on nende kasutamine lihtne. Madala raamiga mudelid on naiste lemmikud. Seda tüüpi jalgrattad sobivad sõiduks linnas, pargis ja suhteliselt lühikesteks vahemaadeks. Võrreldes teist tüüpi jalgratastega on need linna jaoks kohandatud konstruktsiooni tõttu raskemad.

Hübriidratas. See on universaalne jalgrattas, mis on üks populaarsemaid Eestis. Sellega võib sõita erineva kattega teedel, metsaradadel, kruusa- või asfaltteel. Kuid nad ei sobi eriti rasketele maastikele. Jalgratas sobib inimestele, kes soovivad veeta jalgratta seljas vaba aega, teha kerget sporti või kasutada jalgratast sõiduvahendina. Need jalgrattad on universaalse raamigeomeetriaga, nendega on mugav sõita pikemaid vahemaid

Mägiratas(ehk MTB). Sobib sõitmiseks rasketel maastikel, metsaradadel või kus teed puuduvad. Sellisel rattal on tavaliselt klassikaline sportliku geomeetriaga raam, kitsas iste, sirgem juhtraud ja laia, jämeda turvisega rehvid. Peaaegu kõik mägirattad on varustatud esihargi amordiga, teistel on ka taga-amort. Seda tüüpi jalgratastel on 26-, 27,5- või 29-tollised rattad. Kõrgema taseme MTB-jalgrattad on varustatud hüdrauliliste ketaspiduritega.

Matkaratas. On mõeldud nii igapäevaseks sõitmiseks kui ka pikemaks matkaks. Varustusse kuulub on üks või kaks pakiraami, porilauad, tuled. Juhtraud on klassikaline, kaarjas, mõnikord multifunktsionaalne. See võimaldab sirgemat sõiduasendit, mis on eriti oluline pikematel sõitudel. Jalgratta geomeetria tagab ka mugavama sõiduasendi ja tihti varustusse kuuluv esihargi amort ka väiksema koormuse kätele ebatasasel teel sõites. Matkarattad sobivad kõige paremini kõva kattega teedel ja kõvaks tambitud radadel, kuid ei tekita probleeme ka sõidul parkides või metsarajal.

Teiseks, mõelge, kui tihti te rattaga sõidate, st kui intensiivselt jalgratast kasutatakse, kui kaugele sõidetakse. Sellest sõltub, milline ratas valida, et kasutada täielikult ära selle tehnilisi omadusi nii, et need ei piiraks teie võimalusi.

Kolmandaks, ostke jalgratastusaldusväärsest allikast ja müüjatelt, kes on spetsialiseerunud jalgrataste müügile, omavad nendest teadmisi, võivad anda asjatundlikku nõu ja aidata teha õiget valikut. Nii saate olla kindel, et ostate asjatundjatelt, kes on kursis trendide ja innovatsiooniga ning kes pakuvad teile kvaliteetset, teie vajadustele vastavat kaupa. Vältige jalgratta ostmist turgudelt ja kaubanduskeskustest, kus tihti toodetakse jalgrattaid vastavalt selle müügikanali spetsiifikale ja tehniliste lahendustega, sest loeb vaid hind.

Neljandaks, jalgratta valmistaja- või päritolumaa ei loe tänapäeval peaaegu mitte midagi ja selle asemel, et rõhutada päritoluriiki (tihti seob ratast selle riigiga ainult nimi), on mõistlikum keskenduda jalgratta osadele ja süsteemidele. Kui õnnestub teada saada, et jalgratta raami pole valmistanud mitte kõige odavam tootja, vaid see on õigesti projekteeritud ja valmistatud tuntud tehases, on see märk sellest, et ratas ei ole masstoode, vaid kõrgel tasemel lahendus, kus on rakendatud asjakohast lähenemisviisi arendamisse ja loomisesse. Märkuse korras olgu öeldud, et maailma tuntuimad jalgrataste tootjad tegutsevad Taiwanis, Saksamaal on jalgrataste tootmine tegelikult peaaegu lakanud.

Võite alati võtta ühendust ka BIKKO.ee konsultantidega, kes annavad teile kogu vajaliku teabe ja aitavad valida õige ratta.

Meie konsultandid annavad professionaalset nõu esmaspäevast reedeni kella 9.00–16.00 telefonil:
+372 555 14880

E-post:
[email protected]

SKYPE:
BIKKO.ee