0zł

Jalgratturid ei pea mitte ainult kinni pidama nendest eeskirjadest, kus on mainitud sõna jalgratas või jalgrattur, vaid neile, nagu kõigile liiklejate, kehtib ka liikluseeskiri. Kõik liiklejad, sealhulgas jalgratturid, peavad käituma nii, et keegi ei saaks viga, kellelegi ei tekiks ohtu, et teised liiklejad saaksid vabalt liikuda.

Enne sõidu alustamist kontrollige ratta seisukorda ja ohutust nii jalgratturile endale kui ka teistele liiklejatele. Jalgratturil on lubatud sõita ainult korras piduri ja helisignaaliga jalgrattaga. Ratta tagaosas peab olema punane helkur ja mõlemalt poolt oranžid helkurid või muud valgust peegeldavad elemendid, mis on kinnitatud rataste kodarate külge.

Sõiduteel sõites peab rattur ka päevasel ajal kandma eredavärvilist vesti helkuritega või peab olema riiete külge kinnitanud teistele liiklejatele nähtavale kohale valgust peegeldavad elemendid, või ratta esiosas peab põlema valge tuli ning tagaosas punane tuli.

Sõites sõiduteel pimedal ajal või halva nähtavuse korral, peab ratta esiosas põlema valge tuli ning tagaosas punane tuli, rattur peab kandma helkuritega vesti või peab tema riiete külge kinnitanud teistele liiklejatele nähtavale kohale valgust peegeldavad elemendid (helkurid).

Üks tähtsamaid jalgratturi ohutusvahendeid on kiiver

On soovitatav, et iga jalgrattur sõidaks kiivriga, kuid eriti oluline on see laste jaoks, kelle rattasõidu oskus ei ole veel piisavalt hea. Kiiver peab ulatuma otsaesise keskkohani. Kiivri rihmad peavad olema parajalt pingul ja alati kinnitatud.

Vastavalt liikluseeskirja nõuetele peavad alla 18-aastased ratturid (rattal reisijad) kandma sõidu ajal kinnitatud kiivrit. Üle 18-aastastele isikutele kinnitatud jalgrattakiivri kandmine soovituslik!

Jalgratturil on keelatud:

        sõita ülekäigurajal;

        sõita sõiduteel, kui on olemas jalgrattateed;

        sõita kiir- ja maanteedel;

        hoida juhtrauda sõidu ajal ühe käega;

        vedada reisijaid, kui selleks puudub spetsiaalne iste;

        vedada, järel vedada või tõugata koormat, mis segab juhtimist või on teistele liiklejatele ohtlik;

        lasta end teise sõiduki järel vedada;

        järel vedada teisi sõidukeid, välja arvatud selleks mõeldud haagised;

        hoida sõidu ajal kinni teistest sõidukitest.

Muud soovitused ratturitele:

        rattaga sõita võib ainult jalgrattateel või -ribal ja kus neid ei ole, selleks sobival (asfalt-, betoonkattega) teeservas liiklusega samas suunas. Kui jalgrattatee või -riba või teeserv puudub või seal ei saa sõita löökaukude jms tõttu, on lubatud sõita kõnniteel või sõidutee parempoolsel äärmisel sõidurajal, paremale teeservale võimalikult lähedal, välja arvatud juhul, kui on vaja sõita ümber takistuse, sõita otse, kui esimeselt sõidurajale on lubatud keerata ainult paremale. Sõites kõnniteel, jalakäijate teel või jalgrattateel, peab jalgrattur andma teed jalakäijatele, ei tohi neid segada ega ohustada ning peab mööduma jalakäijast kiirusega, mis on lähedane jalakäija liikumiskiirusele (3–7 km/h), jättes küljele piisavalt ruumi, et liiklus oleks turvaline.

        Kui jalgratturid sõidavad kahekesi või suuremas rühmas, tuleb sõita üksteise järel.

        Valida tuleb ohutu kiirus vastavalt keskkonnatingimustele, isiklikele sõiduoskustele ja jalgratta seisukorrale ning säilitada ohutu kaugus teistest jalgratturitest (pidurdusteekond).

        Kui tekib vajadus keerata vasakule, pöörata ümber või sõita teisele poole teed, on soovitatav minna rattalt maha ja ületada sõiduteed ratas käekõrval.

        Kui sõiduteed tuleb ületada kohas, kus liiklus ei ole reguleeritud, peab jalgrattur laskma läbi sõiduteel sõitvad sõidukid, välja arvatud juhul, kui ta ületab väljasõitu tee ääres olevatelt aladelt, elamualalt, õuelt või parklast, või kui ta ületab sõidurada, kuhu teised juhid keeravad.

        Parklates tuleb sõita eriti ettevaatlikult ja anda teed teistele liiklejatele.

        Organiseeritud jalgratturite rühm võib sõita sõiduteel.

        Sõiduteel on jalgrattaga lubatud alates 14. eluaastast ning haridus- ja teadusministeeriumi koolituse läbinud ja õppeasutuse tunnistust omaval isikul alates 12. eluaastast.

        Täiskasvanu järelevalve all on lubatud sõita jalgrattaga sõiduteel alates 8. eluaastast.

        Hoovis sõidule pole jalgratturite vanusepiirangut kehtestatud.

 

BIKKO.ee soovib teile ohutut sõitu!